piektdiena, 2016. gada 15. aprīlis

Kredītportfelis


Kredītportfelis ir kredītiestādes izsniegto kredītu kopums. Grāmatvedībā tas ir aktīvs, kas, parasti, tiek klasificēts pēc kredītriska pakāpes. Tas iekļauj sevī arī visas kredītiem līdzīgās naudas operācijas kā piemēram līzingu, galvojumu saistības, faktoringu un citas, tam līdzīgas saistības.

Kredītportfelis tiek izmantots, lai kredītiestāde varētu labāk pārvaldīt kredītu izsniegšanu, jo šādi tiek organizēta naudas plūsma. Kredītportfeli var izskaidrot arī tā ka tas ir visu aizdevumu kategorijas līgumu naudas kopums.

Kredītportfeli var raksturot pēc tā riska un ienesības. Tas ir tā, ka var būt ļoti liels kredītportfelis, bet tas sastāv no daudziem īstermiņa aizdevumiem, kredītkartēm un citām, līdzīgām lietām, tas var būt ļoti riskants, lai arī kredītiestādei sniedz pietiekošu peļņu. Taču mazāks kredītportfelis kurš sastāv no hipotekārajiem kredītiem var būt ļoti stabils taču mazāk ienesīgs.

Katra iestāde, kas izsniedz kāda veida aizdevumu veido kredītportfeli. Banku kredītportfeļi ir lielāki, jo bankas, pašsaprotami, nodarbojas ar ļoti lielu naudas plūsmu organizēšanu un līdz ar to strādā ar cita veida aizdevumiem un to apjomiem. Katra iestāde cenšas radīt sev stabilus kredītportfeļus un samazināt to risku pakāpi.

Riski ir tādi, ka aizdevumi netiks atmaksāti. Protam, no parādiem aizbēgt īsti nav iespējam, bet šāda rīcība var sarežģīt kredītiestādes darbu un peļņas prognozes. Ja tiek izsniegti daudzi mazi, īstermiņa aizdevumi, tad riski ir lielāki kā pie lieliem aizdevumiem, tādiem kā hipotekārie kredīti.

Izmantotie avoti: Zuz.lv ātrais kredīts

 

  © 2009 Nautilus.lv oficiālā interneta vietne - Virszemes digitālā televīzija ar augstu skaņas un attēla kvalitāti.