otrdiena, 2016. gada 20. septembris

Nesaprātīga kredītu un pakalpojumu izmantošana

Diemžēl, ļoti lielai Latvijas sabiedrības daļai ir milzīgi ātro kredītu parādi. Tomēr viss nav tik neviennozīmīgi un vainot ātro kredītu kompānijas nevar, jo katram debitoram ir galva uz pleciem un no kļūdām ir jāmācās. Tomēr Latvijā cilvēki vel nav gatavi saņemt tik vieglu naudu, jo pavisam vienkārši neapzinās par sekām, kādas var rasties laikus neatmaksājot ātro aizdevumu rēķinus;
Savukārt, aizņemoties no bankām, cilvēki nereti pieļauj daudz, dažādas un pat ļoti muļķīgas kļūdas. Piemēram, aizņemšanās no pirmās bankas, kura piedāvā it kā izdevīgu aizdevumu;
Lai aizņemtos saprātīgi nepieciešams rūpīgi iepazīties arī ar citu banku piedāvājumiem, kā arī izdarīt secinājumus un izvēlēties savai finansiālajai situācijai visizdevīgāko kredīta piedāvājumu ar viszemākajiem aizdevuma procentiem.

Daudzi Latvijas debitori neizprot atšķirību starp mainīgu vai fiksēto aizdevuma procentu likmi. Tieši tāpēc ļoti daudziem kredītu ņēmējiem ir izmaiņas aizdevuma atmaksas summas lielumā, jo vienkārši klienti nav izpratuši kredīta līgumā minētos terminus. Lai no tā izvairītos ir ieteicams paņemt bankas piedāvājumu uz mājām un nesteidzīgi ar to iepazīties, pat ja tas ilgāku laiku. Nereti atrodoties uz vietas bankā vai kādā kredītiestādē jaunajiem klientiem nav pacietības kārtīgi izlasīt un izprast visus bankas aizdevuma punktus.

Nesaprātīgi izdevumi emociju iespaidā

Nekad neļaujies naudas izdošanai, lai uzlabotu sev garastāvokli, vai vēl trakāk – tērēties, jo garastāvoklis jau ir ļoti labs. Jā, protams, reizēm ir nepieciešams sevi iepriecināt, piemēram, ar sen kāroto lietu.

Taču, ja katrs tavs sasniegums rezultējas ar patiesībā nevajadzīgiem izdevumiem, vai tie rodas tad, kad garastāvokļa nav un tas jāuzlabo, tad finanšu problēmās iedzīvoties var visai ātri;
Tev pašam ir jāapzinās šis nelāgais ieradums un jācenšas no tā izvairīties. Tas jau ir pirmais solis, lai spētu sevi ierobežot.

Neapdomīga naudas aizdošana

Ir cilvēki, kuriem ir raksturīgi aizdot naudu emociju iespaidā, piemēram, saviem radiem vai ģimenes draugiem. Tas, protams, nav nekas nosodāms, ja vien no tā necieš tavs personīgais budžets. Taču ne vienmēr tā ir. Naudas aizdošanā tuviem cilvēkiem vislielākā problēma ir tāda, ka tā ļoti reti tiek atmaksāta atpakaļ.

Kā rīkoties šādās situācijās? 

Pirms kādam aizdod, rūpīgi pārdomā vai patiešām vari atļauties aizdot naudu. Galvenais, lai neveidojas situācija, ka aizdodot tu radi sev liekas finansiālas problēmās. Lai nerastos finansiālas grūtības – izveido savu ikmēneša vajadzību budžetu un esi noteicējs par saviem tēriņiem, izmaksām. Piepildi savus mērķus, taču vienmēr atbildīgi seko līdzi savam budžetam.
--> Read more...

svētdiena, 2016. gada 18. septembris

Kur ņemt kredītu, un vai ņemt


Kredītu ņēmējam parasti grūtības sagādā vispirms jau paša fakta pieņemšana - situācija, kad radusies nepieciešamība pēc kredīta. Ne visiem, bet ļoti daudziem cilvēkiem jāpārkāpj pieņēmumam un aizspriedumam, ka kredīta ņemšana ir slikta rīcība, piemēram, ka tā var sagraut finanšu stabilitāti un tamlīdzīgi. Citiem nav viegli sadzīvot ar ideju, ka kādu laiku nāksies dzīvot uz citu rēķina. Pēdējo iebildumu gan ir viegli atspēkot: aizņēmējs bieži maksā procentu maksājumus, kas tiek iekasēti par kredīta izmantošanas tiesībām. Līdz ar to tiek veikta parasta ikdienas darbība: kredītņēmējs nopērk sev papildu līdzekļus un par to samaksā zināmu summu - līdzīgi kā veikalā.

Kredīta lēmums tiek pieņemts, kad ir izvērti visi vajadzīgā pirkuma faktori: nepieciešamība pēc pirkuma, tā summa un iespēja to apmaksāt. Ja pirkums izrādās vajadzīgs esošo finanšu iespēju ietvaros, tad kredītu var arī atlikt. Taču, ja vajadzība ir piemērojama mūsu dzīves apstākļiem, bet lieka kapitāla, ko ieguldīt pirkumā, nav, jāpārdomā dažādi kredītu institūciju piedāvājumi.
Parasti kredīta ņēmēja pirmais uzdevums ir aprēķināt vidējo summu, kādu tas varēs atļauties tērēt par kredīta atmaksu vienā mēnesī. Šī summa var izrietēt gan no jau pastāvošajām vajadzībām un saistībām, gan ieteikumiem kredītu atmaksai. Ja aizņēmējs izvēlas aptvert summas, kādas reāli tiek tērētas mēneša ietvaros, bet pārpalikumu veltīt aizdevumam, tad jāsāk ar neatliekamo vajadzību apkopošanu. Neatliekamās vajadzības sastāda tādi maksājumi, kā dzīvesvietas īre vai kredīta maksājumi par to, maksājumi par pārtiku un transportu, dzīvības vai veselības apdrošināšana, iemaksas pensijas fondos, citi esošie kredīti, maksa par izglītību un tamlīdzīgi. Katram kredīta ņēmējam šie izdevumi var būt atšķirīgi. Pārpalikumam vajadzētu sastādīt maksimālo summu, kāda varētu tikt veltīta kredīta maksājumiem. Taču jāņem vērā arī neparedzētas vajadzības, tādas kā dāvanu iegāde, viesu uzņemšana, kāds mazs nieks savam priekam. Bez šādu izdevumu ierēķināšanas ikmēneša izdevumu sarakstā kredīta atmaksa var šķist kā smags slogs.

Tie, kuri izvēlas sekot labu kredītu padomiem, piemēram, kā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Klientu skolā, jāņem vērā ieteikums ar ikmēneša kredīta atmaksu nepārsniegt vairāk kā 40 % no ienākumiem. Šī summa tik un tā var izrādīties pārāk liela kādā konkrētā gadījumā, tāpēc var nākties samazināt citus izdevumus. Tā ir trešā iespēja, ja kredīta nepieciešamība izrādījusies ļoti liela. Ilgtermiņa kredītu līgumi gan var tikt izveidoti tā, lai pieskaņotos kredīta ņēmēja maksātspējai, piemēram, variējot atmaksas termiņus. Jo ilgāks atmaksas termiņš, jo aizdevuma atmaksa mēnesī ir mazāka. Taču jārēķinās, ka tādā gadījumā kopējie procentu maksājumi arīdzan palielinās.

Visbeidzot jautājums: kur ņemt kredītu? Aizdevumus piedāvā gan tradicionālās aizdevēju institūcijas bankas, gan „ātro” kredītu jeb nebanku pakalpojumu sniedzēji, gan - kopš nesena laika - arī iedzīvotāju savstarpējo aizdevumu platformas. Visu izšķir procentu likmes un kredīta ņēmēja situācija. Pastāv viedoklis, ka nebanku kreditētāji ir pielaidīgāki tajā ziņā, ka atļauj kredīta ņēmējam lielāku brīvību kredīta izvēlē. Daudzi meklē iespēju, kā noformēt kredītu bez ienākumiem, ko it kā pieļaujot alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēji (nebanku kreditori). Tomēr paša aizņēmēja interesēs ir vispirms aptvert, vai būs līdzekļi, par ko kredītu atmaksāt. Nav iemesla priecāties par aizdevumu, kurš piešķirts bez pamatojuma dokumentiem, ja pašu ienākumu vispār nav - kādā veidā tad tiks atmaksāts parāds? Kredīta esamība un lielums jāsaskaņo ar savām iespējām atmaksāt to, un tikai tad drīkstam uzņemties saistības.
--> Read more...

ceturtdiena, 2016. gada 1. septembris

Kā ietaupīt, pērkot OCTA apdrošināšanu

OCTA (obligātā civiltiesiskā apdrošināšana) ir obligāta katram auto īpašniekam vai tā turētājam. Iegādājoties OCTA polisi, drošu dalību satiksmē garantē apdrošinātājs,pie kura polise ir noformēta. Latvijā šādu pakalpojumu piedāvā 5 apdrošināšanas kompānijas un 5 ārvalstu apdrošināšanas firmu filiāles: AAS Balta, AAS Baltijas apdrošināšanas nams, AAS Baltikums Vienna Isurance Group, AAS BTA Baltic Insurance Company, COMPENSA VIENNA INSURANCE GROUP UADB Latvijas filiāle, ERGO Insurance SE Latvijas filiāle, AAS Gjensidige Baltic, If P&C Insurance AS Latvijas filiāle, Seesam Insurance AS Latvijas filiāle, Swedbank P&C Insurance AS Latvijas filiāle. OCTA polises iegāde nodrošina gan materiālo, gan nemateriālo zaudēju kompensēšanu. Par piedalīšanos ceļu satiksmē bez apdrošināšanas polises paredzēts sods, kā arī tiks piešķirti soda punkti. Turklāt ne cietušā auto vadītājam, ne tā pasažieriem, ja vadītājs nav ceļu satiksmes negadījuma izraisītājs, nav jāsedz nekādi izdevumi: līdz 5 000 000 eiro apmērā materiālie zaudējumi, kā arī 1 000 000 eiro nemateriālie zaudējumi, tai skaitā ārstēšanās izdevumi visā ārstniecības procesa laikā, var tikt kompensēti no apdrošinātāja (tas, protams, nenozīmē, ka visiem tiek izmaksātas šādas summas).Citiem vārdiem sakot, apdrošināšanas objekts ir transportlīdzekļa īpašnieka vai tiesīgā lietotāja civiltiesiskā atbildība par ceļu satiksmes negadījumā nodarīto zaudējumu trešajai personai. OCTA standartlīgums ir derīgs Eiropas ekonomiskās zonas (EEZ) teritorijā, iespējamie termiņi - 3, 6, 9, 12 mēneši.

Ja ceļš ved garām iecienītiem degvielas uzpildes punktiem, ierasta lieta ir OCTA apdrošināšanas polisi iegādāties pie stacijas operatora. Taču šo pirkšanas veidu apgrūtina tas, ka katrai degvielas uzpildes firmai ir līgums tikai ar vienu apdrošinātāju, kas nozīmē vienas cenas izvēli, kas nav ne ekonomiski, ne izdevīgi maciņam. Protams, Latvijā OCTA nemaksā dārgi, piemēram, iegādājoties OCTA polisi Vācijā, vidēji būtu jāmaksā 10 reižu vairāk (informācija no laikraksta Dienas Bizness 2015. gada 17. jūnijā) – tas skumdinātu ceļotājus, ja iespēja iegādāties OCTA tiktu piedāvāta tikai attiecīgajā valstī, nevis pie mums. Tāpat jāpiemin, ka OCTA tirgus dalībniekiem šis biznesa veids joprojām nes zaudējumus (financenet.lv raksts), līdz ar to jāsaprot, ka Latvijā OCTA polisēm tiešām ir salīdzinoši zemas cenas.
--> Read more...

 

  © 2009 Nautilus.lv oficiālā interneta vietne - Virszemes digitālā televīzija ar augstu skaņas un attēla kvalitāti.